خونریزی پس از زایمان

خونریزی پس از زایمان

آیا خونریزی پس از زایمان طبیعی است؟ علت این امر چیست و چه مدت طول می‌ کشد؟

خونریزی و ترشحات طبیعی پس از زایمان

بسیاری از زنان در طول زایمان و پس از آن مقداری خون از دست می‌دهند اما از آنجا که حجم خون شما 50% درصد در طول بارداری افزایش یافته است، بدن‌تان برای این خونریزی طبیعی کامل آماده است و دچار مشکل نمی‌شود.
اتفاقی که می افتد این است که جفت از رحم جدا می‌‌شود و رگ‌های خونی باز در محل اتصال جفت به رحم باقی می‌‌مانند و شروع به خونریزی به داخل رحم می‌‌کنند. زمانی‌که جفت طی زایمان بیرون آمد، رحم شروع به انقباض می‌‌کند؛ همین امر سبب بسته شدنِ رگ‌های خونی می‌‌شود و خونریزی به‌طور قابل توجهی کاهش می‌‌یابد. اگر در طول زایمان اپی زیاتومی‌ یا پارگی داشته باشید، ممکن است از آن ناحیه هم خونریزی داشته باشید.
پزشک شما همچنین ممکن است برای کمک به انقباض رحم‌تان آن را ماساژ دهد یا به شما اکسی توسین (پیتوسین) بدهد. شیردهیبه طور طبیعی به ترشح اکسی توشین و در نتیجه به انقباض رحم‌تان کمک می‌‌کند (به همین علت است که هنگام شیردهی شما ممکن است در قسمت رحم‌تان گاهی احساس گرفتگی یا درد کنید).
گاهی اوقات پس از زایمان رحم به‌خوبی منقبض نمی‌‌شود و در نتیجه این امر منجر به از دست دادن بیش از حد خون می‌‌شود. 

ترشحات واژینال پس از زایمان (لوشیا- lochia) چیست؟

لوشیا به ترشحات واژینال پس از زایمان گفته می‌‌شود؛ این اصطلاح از کلمه‌ای یونانی به معنای «مربوط به پس از زایمان» می‌‌آید. این ترشحات شامل خون، بافت کنده شده دیواره رحم و باکتری‌ها می‌‌باشد.
در چند روز ابتدای پس از زایمان، لوشیا حاوی مقدار قابل توجهی خون است، به همین دلیل به رنگ قرمز روشن است (به این صورت که گویی شما دچار یک قاعدگی سنگین شده‌اید). این خونریزی می‌‌تواند متناوب و به صورت فوران‌های کوچکی از خون باشد یا به‌طور یکنواخت‌تری جریان داشته باشد.
اگر برای مدتی دراز کشیده باشید و خون در مهبل شما جمع شده باشد، ممکن است زمانی که بلند می‌‌شوید لخته‌هایی کوچک از خون را مشاهده کنید که خارج می‌‌شوند.
اگر همه چیز به طور معمول پیش برود، هر روز ترشحات‌تان کمتر می‌‌شود و 2 تا 4 روز پس از زایمان ترشحات‌تان بیشتر صورتی و آبکی می‌‌شود. نزدیک به 10 روز پس از تولد کودکتان، شما باید تنها به میزان کمی‌ ترشحات سفید یا زرد رنگ داشته باشید که بیشتر از گلبول‌های سفید و سلول‌های کنده شده از بافت پوششی دیواره رحم‌تان تشکیل شده است.
لوشیا قبل از این‌که به طور کامل متوقف شود به‌طور آهسته کمتر و کمتر می‌‌شود و این فرآیند به طور کلی 2 تا 4 هفته دیگر هم طول می‌‌کشد. با این وجود تعداد کمی‌ از زنان لکه بینی یا ترشحات را کمی‌ بیشتر از زمان گفته شده نیز خواهند داشت.
اگر مصرف قرص‌های بارداری که تنها پروژسترون دارند (Minipill) را آغاز کرده‌اید یا تزریق ضد بارداری هورمونی انجام داده‌اید (دپوپروورا)، ممکن است برای یک ماه یا بیشتر لکه بینی داشته باشید، این کامل طبیعی است. 

خونریزی پس از زایمان

چگونه می‌‌توانم لوشیا را کنترل کنم؟

در ابتدا از نوارها (پدهای) فوق العاده جاذبی که بیمارستان در اختیارتان قرار می‌‌دهد استفاده کنید و تعدادی از آن‌ها را نیز برای استفاده در روزهای نخستِ پس از زایمان به خانه بیاورید. زمانی‌که ترشحات‌تان به تدریج کمتر شد می‌توانید از پدهای کوچک‌تری استفاده کنید. حداقل تا 6 هفته از تامپون استفاده نکنید زیرا ممکن است شما را در قسمت واژن یا رحم‌تان که در حال بهبود است دچار عفونت کند.
زود به زود به دستشویی بروید و ادرار کنید، حتی اگر احساس اجبار برای این کار را نمی‌کنید. در چند روز اول پس از زایمان‌تان، مثانه‌تان ممکن است کمتر از حد معمول حساس باشد (حساسیتش را از دست بدهد).
تا جایی که می‌توانید استراحت کنید. اگر بیش از حد کار کنید ترشحات و خونریزی‌تان ممکن است بیشتر طول بکشند یا خونریزی‌تان پس از کم شدن لوشیا و توقف آن، دوباره آغاز شود. 

از کجا می‌توانم بفهم که خونریزی‌ام بیش از حد است؟

اگر لکه بینی خون روشن زمانی که لوشیا کم شد، دوباره ظاهر شد می‌تواند نشانه این باشد که باید فعالیت‌تان را کمتر کنید. اما اگر لکه بینی‌تان با وجود کم کردن فعالیت‌تان تا چند روز ادامه یافت، به پزشک یا ماما مراجعه کنید.
اگر خونریزی‌تان به تدریج سنگین‌تر می‌‌شود یا هر کدام از موارد زیر را دارید سریع به پزشک مراجعه کنید:

  • لوشیا (ترشحات پس از زایمان‌تان) هنوز پس از 4 روز از گذشت زایمان به رنگ قرمز روشن است.
  • ترشحات‌تان بوی بدی دارد یا همراه با تب و لرز است.
  • به طور غیر طبیعی خونریزی‌تان سنگین است (یک پد بهداشتی را در عرض یک ساعت به‌طور کامل خیس می‌کنید یا لخته‌های خونی بزرگتر از توپ گلف دارید).

این‌ها نشانه‌های خونریزی زودرس پس از زایمان هستند و نیاز به توجه فوری دارند.
توجه: اگر خونریزی‌تان بسیار زیاد است و احساس ضعف می‌کنید با اورژانس تماس بگیرید. 

علائم هشدار دهنده پس از زایمانرا اینجا بخوانید.

همچنین آلبوم کاملی را در خصوص همه چیز درباره پس از زایمان را اینجا مشاهده کنید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • خونریزی پس از زایمان
  • خونریزی پس از زایمان
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه