دنیای بازیگر تازه نفس

 دنیای بازیگر تازه نفس

 


رخ دیوانه، فکر و اندیشه فیلمنامه‌نویس است و طبیعی است که بعضی‌ها هم از آن خوششان نیاید اما عکس‌العمل‌های فیلم را که نگاه می‌کنیم با اینکه تماشاگران رودست می‌خورند اما حس بدی ندارند

امیر جدیدی

 امیر جدیدی بازیگر جوان کشورمان را باید یکی از ستاره های آینده سینمای ایران بدانیم. آنهایی که کار امیر جدیدی را تعقیب کرده اند می دانند که وی بازیگر با استعدادی است و کارگردان هایی که به سینمای قصه گو علاقه دارند و دوست دارند بازگشتی به دوران قهرمان پرور در سینما داشته باشند “امیر جدیدی” را به عنوان یک بازیگر امروزی و در عین حال با ظرفیت کلاسیک زیر نظر خواهند داشت. جدیدی در “آفریقا” به کارگردانی هومن سیدی خودی نشان داد و در فیلم “پایان خدمت” به کارگردانی حمید زرگرنژاد  خیلی زود حق خود را گرفت. وی با این فیلم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نگاه نو در جشنواره سی و دوم را از آن خود کرد. این موفقیت برای امیر جدیدی در فیلم سیزده به کارگردانی هومن سیدی نیز تکرار شد اما “رخ دیوانه” را می توان نقطه عطف کارنامه جدیدی دانست. وی در فیلم ابوالحسن داوودی به عنوان نقش اول انتخاب شد و مورد توجه مخاطبان و تماشاگران قرار گرفت. امیر جدیدی می تواند با آن استیل بسیار خوب و صدا و لحن دوست داشتنی تبدیل به ستاره بی چون و چرای فیلمهای قهرمان پرور شود. بازی وی در رخ دیوانه به همراه ساعد سهیلی بسیار خوب از آب درآمده و تماشاگران را راضی نگه می دارد. امیر جدیدی در فیلمهای “خنده های آتوسا” به کارگردانی علیرضا فرید و “   اژدها وارد می شود ” به کارگردانی مانی حقیقی نیز بازی کرده و به نظر می رسد قصد دارد با انتخاب فیلم ها و کارگردانان خاص در سینمای ایران ماندگار شود؛ راهی که خیلی از ستاره های سینما از آن منحرف شدند و با انتخاب فیلمها و عوامل نازل, سقوط کردند.

 به بهانه اکران فیلم رخ دیوانه با امیر جدیدی گفتگویی انجام داده که در پی می آید. جدیدی در این گفتگو به برخی از انتقادات نیز پاسخ می گوید:

 

در سینما که رخ دیوانه را می‌دیدم عکس‌العمل تماشاگران برای من جالب بود. بازی خوب راوی قصه موجب شد خیلی‌ها بخواهند که از تو بیشتر بدانند. امیر جدیدی برای ایفای نقش اول رخ دیوانه چگونه انتخاب شد؟

آقای داوودی یک روز به من زنگ زدند و من نیز به دفتر ایشان رفتم. در مورد نقش اول “رخ دیوانه”  کمی توضیح دادند و من هم قبول کردم. کارنامه خیلی خوب آقای داوودی و شخصیتش موجب شد در کار ایشان بازی کنم و از این بابت خیلی خوشحالم. با توجه به اینکه آقای داوودی چند سال فیلم نساخته بود این یک فرصت برای من محسوب می‌شد.

از اینکه نقش اول فیلمی که آقای داوودی کارگردانش است را بازی کنی هراس نداشتی؟

نه از چی باید می‌ترسیدم؟

اینکه در فیلمی بازی کنی که بازیگران زیادی دارد اما قرار است تو نقش اول آن را بازی کنی؟

درست است که قرار بود نقشی را که تا حالا بازی نکرده‌ام بازی کنم اما در پیش‌تولید خیلی با آقای داوودی صحبت کردم و با راهنمایی ایشان کار را آغاز کردیم.

آیا قبل از فیلمبرداری تمرین زیادی داشتید؟

نه فقط چند جلسه دورخوانی داشتیم و آن‌قدر گروه حرفه‌ای بود که رخ دیوانه به راحتی جلو رفت.

با توجه به اینکه همواره ساختار فیلمها تفاوت بسیاری با فیلمنامه می کند آیا فکر می‌کردی “رخ دیوانه” یک فیلم خاص از نظر فرم و محتوا شود؟

بله. “رخ دیوانه” یک فیلمنامه خاصی بود و از همان ابتدا مشخص بود که فیلم جذابی از آب در خواهد آمد. فیلمنامه و گروه آن‌قدر خوب بودند که همه از اینکه در گروه بودند خوشحال بودند. در رخ دیوانه بازیگران همه صمیمی و عالی بودند و گروه کارگردانی و سایر عوامل نیز بهترین شرایط را مهیا کردند. اینکه این فیلم جزو بهترین‌ها خواهد شد را به راحتی پیش‌بینی می‌کردیم چراکه از فیلمنامه گرفته تا عوامل همه خوب بودند.

آیا از عکس‌العمل تماشاگران بعد از تماشای “رخ دیوانه” دیوانه خبر داری؟

من تا حالا کامنت بد نگرفتم. فیلم خیلی به تماشاگر رو دست می‌زند و اتفاقا تماشاگران به خوبی با این مساله ارتباط برقرار می‌کند.

برخی از منتقدان اعتقاد دارند با توجه به اینکه راوی قصه به مخاطب دروغ می‌گوید، فیلم مشکل دارد. آیا این خلا فیلم را می‌پذیری؟

خب این هم یک مدل فیلمنامه است که اتفاقا طرفداران بسیاری دارد. این نظر، فکر و اندیشه فیلمنامه‌نویس است و طبیعی است که بعضی‌ها هم از آن خوششان نیاید اما عکس‌العمل‌های فیلم را که نگاه می‌کنیم با اینکه تماشاگران رودست می‌خورند اما حس بدی ندارند چون جزو قصه است. اتفاقا خیلی‌ها بعد از تماشای لحظات حساس می‌گویند “ا اینجا رو دروغ گفت و غافلگیر شدیم…” اما این جزوی از فیلمنامه است و اکثر مخاطبان حس بدی به آن ندارند.

حامد بهداد در یکی از اظهارات خود، تو را به عنوان یکی از جوانان آیند‌ه‌دار سینما معرفی کرده است. نظرت راجع به آن چیست؟

آقا حامد بهداد خیلی به ما لطف دارد و برای من مثل برادر بزرگ‌تر است. امیدوارم سایه همیشه بالای سر من باشد. طبیعی است که چنین اظهاراتی به من انرژی می‌دهد. بازیگران جوان با حمایت باتجربه‌ترها و بزرگ‌ترها روحیه می‌گیرند و امیدوارم عملکرد من و سایرین موجب شود این حمایت‌ها ادامه داشته باشد. از حامد بهداد خیلی خیلی ممنون هستم.

بررسی فیلم‌هایی که بازی کردی نشان می‌دهد که امیر جدیدی در هر فیلمی بازی نمی‌کند و قصد ندارد انتخاب‌های خود را فدای شهرت کند.

ببینید در این زمینه سلیقه نقش اساسی دارد. شاید اصلا فیلم بدی وجود نداشته باشد و به راحتی نمی‌توان گفت فلان فیلم با فلان عوامل “بد” هستند اما سلیقه نقش اساسی در انتخاب‌های من ایفا می‌کند. سعی می‌کنم در فیلم‌هایی بازی کنم که از آن خوشم می‌آید و یا با سلیقه من جور است. قطعا این مساله موجب می‌شود که کار را به شکل بهتری انجام دهم و با انگیزه‌ای دوچندان بر سر پروژه حاضر شوم.

 

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع: سینما رکس

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه