فشارخون بالا در بارداری

فشارخون بالا در بارداری

فشار خون بالا (Gestational hypertension) بعد از هفته بیستم بارداری رخ می‌دهد. اگر شما قبل از هفته 20 بارداری دچار فشار خون بالا شدید، به احتمال زیاد پیش از بارداری نیز فشار خون داشته‌اید. فشار خون بالا در بارداری به عنوان فشار خون مزمن شناخته می‌شود. این مسئله ممکن است بعد از بارداری با شما همراه باشد.

چگونه می‌توان متوجه فشار خون بالا شد؟

پزشک شما پیشنهاد می‌کند یک دستگاه فشارسنج خانگی تهیه کرده تا بتوان همیشه از فشار خون خود آگاه شوید. این دستگاه فشار خون شما را به صورت کسری نشان خواهد داد برای نمونه فشار 110 روی 70 معنی زیر را می‌دهد:
اولین شماره بالا (110) فشار خون سیستولیک شما است که نشان دهنده بالاترین فشاری است که هنگام انقباض ماهیچه قلب سبب می‌شود تا خون از قلب به سایر نقاط بدن برسد.
شماره دوم (70) فشار خون دیاستولیک شما است که فشار بین ضربان‌های قلب بوده و مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت است.
اگر پزشک یا ماما فشار خون شما را اندازه بگیرد به شما خواهد گفت که فشار خون‌تان بالا است یا خیر، اما اگر خود در خانه فشارتان را اندازه بگیرید با استفاده از این نکات می‌توانید تشخیص دهید وضعیت فشار خون شما چگونه است.

اگر در نوبت اندازه‌گیری با فاصله 4 ساعت فشارخون‌تان اندازه گرفتید و دستگاه عدد 140/90 یا بیشتر این نشان دهنده فشارخون بالا است. اگر تنها عدد پایین(فشار خون دیاستولیک) 110 یا بیشتر باشد این یعنی فشار خون شما بالا است زیرا فشار خون دیاستولیک اهمیت بیشتری دارد.
اگر ماما تشخیص دهد شما مبتلا به فشار خون بالا هستید در دوران بارداری از شما می‌خواهد که آزمایشهای بیشتری بدهید همچنین ممکن است شما به مدت چند ساعت در بیمارستان تحت نظر قرار دهد تا هر 3 یا 4 ساعت یک بار فشار خون شما را اندازه‌گیری کند.

در دوران بارداری فشارخون چقدر رایج است؟

فشار خون بالا به طور معمول در بارداری از هر 10 مادر 1 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما در ابتدا بارداری اضافه وزن داشتید به احتمال زیاد فشار خون بالا شما به همین دلیل است.
پزشک با استفاده از شاخص BMI (ارتباط بین قد و وزن با شاخصی به نام شاخص توده‌ی بدنی مشخص می‌شود) اضافه وزن شما را تشخیص می‌دهد. اضافه وزن زیاد می‌تواند شانس ابتلا به فشار خون را تا 4 برابر افزایش دهد. اگر شما دچار اضافه باشید پزشک به شما تذکر خواهد داد.

فشارخون بالا در بارداری

آیا فشار خون بالا در بارداری جدی است؟

بیشتر موارد فشارخون بالا که خفیف یا متوسط باشد هرگز برای شما و کودک‌تان مشکل ایجاد نمی‌کند با این حال فشار خون بالا در اوایل بارداری شانس ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش می‌دهد.
فشارخون بالا یکی از نشانه‌های پره اکلامپسی است که روی چگونگی کارکرد جفت موثر است. اگر جفت خوب کار نکند می‌تواند در رشد کودک تاثیرگذار باشد.این به خاطر این است که کودک شما توانایی گرفتن مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز را ندارد. در صورتی که شما مشکوک به پره اکلامپسی باشید از شما آزمایش ادرار می‌گیرد  تا میزان دفع پروتئین را چک کند.
اگر شما دچار اضافه وزن باشید احتمال ابتلا به پره اکلامپسی نیز بیشتر است. اگر در این شرایط هستید باید به طور منظم به ماما مراجعه کنید تا وی وضعیت سلامت شما و نشانه‌های احتمالی پره اکلامپسی را بررسی کنید.

نکته مهم در خصوص پره اکلامپسی این است که اگر به موقع و زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. ممکن است شما فشار خون بالا داشته باشید اما علائم خاصی نداشته باشید و حال‌تان کامل خوب باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که در دوران بارداری فشارخون شما در چکاپ ماهانه اندازه‌گیری شود.
اگر فشارخون خیلی بالا باشد ممکن است مجبور باشید نزد متخصص در بیمارستان بروید. فشار خون زمانی جدی می‌شود که شما در هفته 20 به بالا باشید و فشار خون‌تان در حال افزایش باشد یا اینکه قبل از بارداری‌تان دچار فشارخون بوده‌اید.

فشارخون بالا در بارداری

چگونه فشار خون بالا در بارداری درمان می‌شود؟

این موضوع بستگی به میزان فشارخون بالا دارد؛ نظارت مداوم، آزمایش خون، آزمایش ادرار و سپس درمان در روند کار قرار می‌گیرد. فشارخون تنها یکی از عوامل مهم در سلامتی شماست، بنابراین ممکن است سونوگرافی‌های بیشتری برای بررسی وضعیت رشد جنین شما نیز صورت بگیرد.
اگر شما قبل از بارداری دچار فشار خون بالا (فشار خون مزمن) باشید، پزشک شما داروهایی را برای حفظ فشار خون پایین تر از 150/100 تجویز می‌کند. اگر شما پیش از بارداری‌تان داروهایی را در این خصوص مصرف کردید این روند در هنگام برنامه‌ریزی برای بارداری یا اوایل حاملگی بررسی خواهد شد. بهترین راه برای پایین نگه داشتن فشارخون این است که مصرف نمک را پایین بیاورید؛ مقدار زیاد نمک می‌تواند فشارخون را بالا ببرد. با توجه به وضعیت دقیق فشارخون شما؛ ماما ممکن است پیش از زایمان بررسی‌های خاصی را بر وضعیت سلامتی شما داشته باشد.

آیا فشارخون بالا بر تولد نوزادتان موثر است؟

شاید زن بارداری با فشارخون بالا بتواند زایمان آسانی داشته باشد اما فشارخون خیلی بالا ممکن است سبب شود تا پزشک روشهایی مصنوعی را برای زایمان پیشنهاد دهد. به این روش القا می‌گویند. استفاده از روش القا زمانی صورت می‌گیرد که احتمال تاثیر فشارخون بالا بر جنین وجود داشته باشد. پزشک شما در مورد روش القای زایمان و علت توصیه آن به شما، برای‌تان توضیح خواهد داد و از عوارض و مشکلات روش‌های دیگر زایمان نیز با شما صحبت خواهد کرد تا بتوانید تصمیم صحیحی را بگیرید. فشارخون بالا نیاز به نظارت مداوم در دوران حاملگی دارد. اگر فشارخون بالا خفیف یا متوسط باشد، شما می‌توانید آن را در هر ساعت اندازه‌گیری کنید و اگر بالاتر رفت نزد پزشک بروید. در برخی شرایط که وضعیت اضطراری شود ممکن است شخص را سریعا سزارین کنند.

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟

فشارخون شما تا دو روز اول پس از زایمان؛ روزانه یکبار اندازه‌گیری می‌شود. سپس حداقل سه روز یکبار تا حدود پنج روز پس از تولد چک می‌شود. اگر فشارخون قبل از بارداری‌تان نرمال بود، به احتمال زیاد بعد از گذشت چند هفته از تولد کودک‌تان به حالت طبیعی بازمی‌گردد. این مساله سبب می‌شود تا شما بدانید احتمال ابتلا به فشارخون بالا در بارداری بعدی یا در زندگی‌تان وجود دارد.
اگر فشارخون‌تان به حالت عادی برنگشت به احتمال زیاد شما قبل از بارداری‌تان به فشارخون بالا مبتلا بوده‌اید. اگر وضعیت به این صورت باشد پزشک شما را موظف به مصرف دارو برای کنترل فشارخون‌تان می‌کند تا فشار خون شما در سطح طبیعی باقی بماند.
در بیشتر موارد، پس از زایمان با وجود فشار بالای خون شما باید تحت نظر باشید. به طور معمول شش هفته بعد از زایمان شما نیاز به چکاب دارید؛ اگر فشارخون همچنان بالا باشد و شما در حال شیردهی به نوزادتان با شیر خودتان باشید داروهایی برای شما تجویز خواهد شد که برای کودک‌تان امن باشد. در غیر اینصورت نیز داروهای دیگری برای شما تجویز خواهد شد. 

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • فشارخون بالا در بارداری
  • فشارخون بالا در بارداری
  • فشارخون بالا در بارداری
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه