پژوهش‌ها در زمينه خشونت خانگي آنقدر اندك است كه هيچ وقت نمي‌توان آمار جديد و جامعي در مورد ميزان وقوع هر يك از مصاديق اين خشونت به دست آورد.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز: تابو بودن اين موضوع باعث مي‌شود بسياري از زنان قرباني براي علني كردن موضوع تلاشي نكنند و در سكوت با اين مشكل بسازند. از سوي ديگر، ضعف‌هاي قانوني در اين حوزه، باعث شده كه در اغلب موارد تنها خشونت جسمي از سوي مسئولان به رسميت شمرده شود و زنان براي احقاق حق‌شان در ديگر موارد، بدون وجود شاهدان عيني راه به جايي نبرند.

آمارهاي ضد و نقيضي در مورد سن رخ‌دادن بيشترين ميزان خشونت‌هاي خانگي وجود دارد. همشهري آنلاين در مورد پژوهش‌هايي كه در اين زمينه انجام شده‌ نوشته است: « براساس تحقيقات صورت‌گرفته 20تا 30سالگي بيشترين ميزان خشونت‌هاي خانگي اتفاق مي‌افتد.»

کجا رکورد‌دار است؟

66درصد زنان در ايران از ابتداي زندگي در معرض خشونت خانگي قرار دارند و آمار قربانيان در ميان زنان در كردستان بالاست و اهواز هم به عنوان خشن‌ترين شهر معرفي شده است.

به نوشته همشهری: «مسئله خودكشي، ‌افسردگي و خشونت مردان عليه زنان در استان ايلام به خوبي ملموس بوده و سال‌هاست كه اقدام به خودكشي در ميان ساكنين اين ديار به‌خصوص زنان جوان و دختران شايع است.»

مردهاي كجاي جهان همسر آزارترند؟

کدام گروه در خطرند؟

به گزارش همشهری علي احمدي، آسيب‌شناس اجتماعي مي‌گويد: «اكثر زنان اين استان احساس دمغي، بي‌حوصلگي، ‌غمگيني، نااميدي، دلسردي و ناخشنودي دارند كه اينها نشانه‌هاي افسردگي است.»

آمار دقيقي در مورد تعداد خشونت‌هاي انجام شده در محيط خانه وجود ندارد اما بنا به آماري كه روزنامه اعتماد در سال 1393 از زنان گرفته، كمتر از ٣٥ درصد زناني كه مورد خشونت خانگي قرار گرفته‌اند، حاضر شده‌اند اين اتفاق را به پليس گزارش دهند.

مثل سرطان کشنده

به گفته سازمان عفو بين‌الملل خشونت در خانواده بيش از ابتلا به سرطان و تصادفات جاده‌اي عامل مرگ يا معلوليت جسماني زنان اروپايي در سنين ۱۶ تا ۴۴ سالگي است.

آمارهاي سازمان بهداشت جهاني از اين واقعيت تلخ حكايت مي‌كند كه در هر ۱۸ ثانيه يك زن مورد ��مله يا بدرفتاري قرار مي‌گيرد. ۳۰ تا ۳۵ درصد زنان آمريكايي مورد آزار جسمي شوهران‌شان قرار مي‌گيرند .

زنان آفریقایی هم در امان نیستند

اما در برخي ديگر از گوشه‌هاي جهان، واقعيت از اين هم تلخ‌تر مي‌شود. در آفريقاي جنوبي تعداد زناني‌كه در خانه به ضرب گلوله كشته مي‌شوند، بيش از آنهايي است كه در خارج از خانه و توسط فردي غريبه به قتل رسيده‌اند.

4 مورد كه قربانيان خشونت خانگي بايد به خاطر بسپارند

اگر همسرتان هر يك از انواع خشونت را به خانه شما آورده و زندگي را براي‌تان سخت كرده، مي‌توانيد با راه‌هاي زير از قانون كمك بگيريد. اما ضعف‌هاي قانوني در اين حوزه، ممكن است شما را به سيكل اداري آزار‌دهنده‌اي وارد كند يا به دليل فقدان شهود در زمان ارتكاب جرم، اثبات اينكه در معرض خشونت هستيد را براي‌تان ناممكن كند.

شماره1480

براي ارتباط با مشاوران سازمان بهزيستي مي‌توانيد با شماره «1480» تماس بگيريد. البته ممکن است این مشاوران به شما بگويند كه پيش از قضاوت كردن در مورد همسري كه شما را ضرب و شتم كرده، بهتر است سراغ مشاوره خانواده برويد و ببينيد كه شما چقدر در از كوره به در بردن او سهيم بوده‌ايد.

شماره123

مي‌توانيد در لحظه اعمال خشونت با اورژانس اجتماعي كه شماره «123» را به خود اختصاص داده، تماس بگيريد. اين اورژانس براي پيگيري قانوني موضوع همراه شما نمي‌شود اما آن‌طور كه به خبرنگار ما گفته شد، كارشناسان اين اورژانس به خانه شما مي‌آيند و براي آرام‌تر كردن شرايط و صحبت كردن با همسرتان پا پيش مي‌گذارند.

شماره110

اصلي‌ترين مرجعي كه حق دخالت اوليه قانوني در مشكل شما را دارد، «پليس 110 است. وقتي شما در معرض خشونت جسمي يا كلامي آشكار قرار مي‌گيريد، مي‌توانيد با اين شماره تماس بگیرید تا كارشناسان پليس 110 براي تنظيم گزارش به محل جرم بيايند و با دادن گزارش مربوطه به شما، زمينه را براي مراجعه به دادسرا و پيگيري خشونت به‌عنوان يك جرم آشكار فراهم كنند.

شماره 129

اگر مي‌خواهيد مشاوره حقوقي دريافت كنيد و با كمك كارشناسان حقوقي با مراحلي كه بايد براي پيشگيري خشونت اعمال شده را طي كنيد و آشنا شويد با شماره «129» تماس بگيريد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه