پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی در دوران بارداری

در صورتی که قبل از بارداری فرد خیلی فعالی نبوده‌اید، پیاده روی یکی از آسان‌ترین راه‌های شروع ورزش در این دوران است.

پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌های قلبی-عروقی برای زنان باردار است که بدون وارد کردن آسیب به قوزک پا و زانو‌ها، تناسب اندام را حفظ می‌کند. همچنین فعالیت بی‌خطری در تمام دوران ۹ ماه برای بیشتر بارداران است.
اگر قبل از این هم پیاده‌روی می‌کردید، به این کار خود ادامه بدهید. اما اگر خیلی فعال نبودید، با یک پیاده‌روی آهسته شروع کنید و روزانه به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه راه بروید. طبق اظهارات متخصصان، می‌توانید هر روز بدون هیچ مشکلی ۳۰ یا بیش از ۳۰ دقیقه ورزش کنید، به شرطی که پزشکتان اجازه داده باشد.

پیاده‌روی در سه ماهه اولپیاده روی در دوران بارداری - تصویر 2
لازم نیست که خیلی عادات روزمره پیاده‌رویتان را تغییر بدهید. اما حتماً از کفش‌های مخصوصی استفاده کنید که از قوزک و کف پای‌تان محافظت کند. با استفاده از ضد آفتاب، از پوست خود محافظت کنید؛ مهم نیست که چه فصلی باشد.

در فصل تابستان از کلاه آفتاب‌گیر استفاده کنید و یک بطری اسپری آب برای خنک کردن خودتان به همراه داشته باشید. برای جلوگیری از کاهش آب بدنتان، آب همراه خود داشته باشید؛ زیرا کاهش آب بدن می‌تواند منجر به انقباض و افزایش دمای بدن شود، به طوری که حتی گاهی اوقات سلامت شما و جنینتان را به خطر می‌اندازد. اگر هوا خیلی گرم و مرطوب است، برای پیاده‌روی به یک فضای سربسته دارای سیستم تهویه هوا یا باشگاه بروید.

پیاده‌روی در سه ماهه دومپیاده روی در دوران بارداری - تصویر 3
به پوشیدن کفش‌های محافظ بارداری ادامه دهید. پوست‌تان را از اشعه خورشید محافظت کنید. از کاهش آب بدن‌تان جلوگیری کنید. در این دوره ممکن است طرز راه رفتن شما ناموزون باشد، به طرز راه رفتن خود توجه کنید تا از وارد شدن فشار بر کمرتان جلوگیری نمایید. هنگام راه رفتن، شانه‌ها را صاف نگه دارید، را‌‌ن‌هایتان را در راستای شانه قرار دهید و به جلو نگاه کنید تا از خمیده شدن پشت خود جلوگیری کنید.

برای ایجاد تعادل، دست‌هایتان را تکان دهید. برای اینکه انگیزه بیشتری برای پیاده‌روی داشته باشید، به یک همراه ��یاز دارید. بعد از تاریک شدن هوا پیاده‌روی نکنید، مگر اینکه مکان مورد نظر کامل روشن باشد تا جلوی پای‌تان را ببینید و زمین نخورید.

برای دریافت مطالب کامل‌تر درباره سه ماهه دومکلیک کنید.

پیاده‌روی در سه ماهه سومپیاده روی در دوران بارداری - تصویر 4
تا جایی که می‌توانید به پیاده‌روی روزانه ادامه دهید، اما از کوهنوردی یا هر گونه پیاده‌روی در زمین‌های ناهموار که تعادل‌تان را به هم می‌زند، اجتناب کنید. با نزدیک شدن به زمان زایمان، نیاز به زمین مخصوص پیاده‌روی (باشگاه) خواهید داشت. در چنین زمین‌هایی نه تنها سطح زمین صاف است، بلکه خیال‌تان راحت است که در موقعیت‌های اورژانسی از خانه یا ماشین‌تان خیلی دور نشده‌اید.

سایر مطالب درباره سه ماهه سوم را اینجا مشاهده کنید.

علائم هشدار دهندهپیاده روی در دوران بارداری - تصویر 5
هرگز آنقدر پیاده‌روی نکنید که بیش از حد خسته شوید یا به نفس‌نفس‌زدن بیفتید. رعایت این محدوده‌ها به بدن شما کمک می‌کند تا اکسیژن مورد نیاز خود را تأمین کند.
در صورت بروز هر یک از این موارد، پیاده‌روی را متوقف کنید و با پزشکتان تماس بگیرید: خونریزی واژنی، تنگی نفس، سرگیجه، درد در قفسه سینه، ضعف ماهیچه، درد یا ورم کفل، درد زایمان زودرس، کاهش جنبش جنین، نشت مایع آمنیوتیک (مایع درون کیسه جنین) و یا انقباض.

مطالب مرتبط:

  • انواع ورزشهای دوران بارداری؛
  • ورزش در دوران بارداری؛
  • ورزش برای مادران؛
  • ورزشی فوق العاده برای دوران بارداری؛
  • ورزش‌های مفید و مضر دوران بارداری.
پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه