چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر

چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر - تصویر 1

خودآموز این مطلب را به شما تقدیم میکنیم كه اختصاص دارد به نحوه آشنایی زوج ها قبل از ازدواج. در آینده هم می خواهیم درباره وعده و وعیدهایی كه زوج و زوجه قبل از ازدواج به هم می دهند اما بعدا یادشان می رود، خودآموز بنویسیم؛ البته اگر یادمان نرود!

مراسم رونمایی

نسل های قبل از ما نحوه آشنایی شان به این شكل بود كه به آقای داماد می گفتند: «آقا داماد! عروس خانم» و به عروس هم می گفتند: «عروس خانم! آقا داماد» و این لحظه ای بود كه عاقد خطبه عقد را جاری كرده بود و دیگر حق انتخابی وجود نداشت. به محض اینكه عروس از گل چیدن برمی گشت و بله را می گفت، از تازه عروس و تازه داماد پرده برداری یعنی رونمایی می كردند.

چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر

چه بسا ممكن بود اشتباهی هم پیش بیاید و بزرگ ترها كه بانی مراسم بودند تصورشان این بوده كه طرف شان عروس است و با خودشان داماد به مراسم عروسی بردند ولی بعدا فهمیدند كه آن طرفی ها هم فامیل داماد هستند و عروسی بلافاصله بعد از جاری شدن خطبه عقد، به هم می خورد.

حمام و بنگاه عروس یابی

آن موقع مادربزرگ ها در حمام عمومی برای پسرهای دم بخت، عروس انتخاب می كردند یا دخترعموها و پسرعموها با هم ازدواج می كردند. مثل الان نبود كه مراسم خواستگاری را بیشتر برای آشنایی خانواده ها با هم برگزار كنند. قدیم ها چون دختر غیر از حمام عمومی و مدرسه حق نداشت از خانه بیرون بیاید، می گفتند: «مادر را ببین، دختر را بپسند». یك چیزی توی مایه های پاس های رونالدینیویی و شیث رضایی بود كه یك طرف را نگاه می كردند و به یك طرف دیگر پاس می دادند.

عكس بده، داماد تحویل بگیر

خود همین جنابعالی با یك عكس 4×3 رفتم خواستگاری؛ یعنی یك عكس به ابعاد 4×3 را به ما نشان دادند، دو روز بعد دیدیم گل دست مان است و داریم زنگ خانه پدری طرف را می زنیم كه برویم داخل بلكه به غلامی قبول مان كنند؛ یعنی هر دو طرف در عمل انجام شده قرار می گرفتند و دیگر مثل سیستم علی اصغری فوتبال نبود كه بشود زد زیرش و اگر زیرش می زدیم باید هزینه «عمل» انجام شده را به بیمارستان پرداخت می كردیم.

چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر

مردم چه می گویند؟

وقتی رفتیم داخل، تنها ایرادی كه به نظرمان رسید این بود كه قد عروس خانم از داماد بلندتر است و عروس اگر رژیم نگیرد و قدش را كوتاه نكند، نباید این ازدواج سر بگیرد وگرنه مردم چه می گویند؟ به نظر، بهانه قابل قبول و محكمه پسندی می آمد اما پدرزن آینده دست مان را خوانده بود و بلافاصله به اهالی خانه سفارش داد كه متر را بیاورند. وقتی متر را آوردند و عروس از دمپایی پاشنه بلندی كه به پا كرده بود، پیاده شد، فهمیدیم كه دلیل موجهی نبوده و قد داماد بلندتر است.

دردسر پدرزن دنیادیده

پدرزن آینده، آدم دنیادیده ای بود. البته آن موقع من هم آدم دنیادیده ای بودم و دست كم سه، چهار بار فیلم «دنیا» را دیده بودم اما این فرق می كرد. پدرزن ما نمی دانیم كجای دنیا دیده بود كه می گفت هرگونه رفت وآمد و آشنایی پیش از ازدواج ممنوع است. نامبرده (البته نامش را كه نبردیم، منظور همان «لقب برده» است) تاكید داشت اگر برنامه بیرون روی دارید و می خواهید جایی بروید باید با هماهنگی باشد و در معیت نماینده تام الاختیار ایشان.

در دوران نامزدی فقط دو بار بیرون رفتیم كه دفعه اول 1+5 نماینده از طرف خانواده همسر آینده ما را در قالب هیاتی همراهی كردند. مقصد آن بیرون روی هم موزه دارآباد بود كه بیشتر از آنكه یك قرار عاشقانه دو نفری باشد تبدیل شد به یك گردش علمی دسته جمعی مدرسه ای. در آن قرار مدرسه ای تنها كاری كه نمی شد انجام داد آشنایی با دختری بود كه قرار بود با هم ازدواج كنیم. آن قدر آدم را می پاییدند كه جرأت نمی كردم تو روی همسر آینده نگاه كنم؛ یعنی دفعه بعد اگر در خیابان یا در یك مهمانی او را می دیدم نمی شناختمش، چون اصلا فرصت نشده بود نگاهش كنم.

چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر

قرار دوم را اول بگذار

قرار دوم ما زمانی بود كه همه چیز قطعی شده بود و فردایش وقت قبلی گرفته بودیم برای محضر. بهانه این قرار هم این بود كه برویم بگردیم دنبال تالار عروسی. در تالاری در خیابان بهار تصمیم گرفتیم غذای سالن را هم امتحان كنیم. دو پرس چلوكباب سفارش دادم. غذا را كه آوردند دیدم همسر مهربان آینده بغض كرده كه «مگه نمی دونی من چلوكباب دوست ندارم؟» خب، وقتی پدر عروس اجازه نمی دهد زوج و زوجه با هم آشنا شوند، نتیجه اش همین می شود. من باید كف دستم را بو می كردم كه دخترخانم چلوكباب دوست ندارد؟ اصلا مگر داریم؟ كباب كوبیده را می شود دوست نداشت؟ كسی كه كباب كوبیده دوست ندارد آیا به درد زندگی می خورد؟ اینها سوالاتی بود كه همان لحظه در ذهنم شكل گرفت اما بلافاصله برای آنكه موضوع كش نیاید، صورت مسئله را در ذهنم پاك كردم.

چیز خنده داری هست، بگویید بخندیم

به خانواده ها توصیه می كنم اگر چیزی هست كه داماد درباره عروس باید بداند یا برعكس (برعكس به معنی نباید بداند نیست؛ یعنی چیزهایی كه عروس درباره داماد باید بداند) به طرف بگویند. بعدا اگر خودش بفهمد شر می شود حتی اگر چیز خنده داری هم هست بگویید طرف مقابل هم بخندد؛ مثلا عكس روی شناسنامه را حتما به همسر آینده نشان بدهید كه هم بخندد و دلش باز شود، هم فكر نكند چیز خاصی را از او پنهان كرده اید. چیزی را از هم پنهان نكنید تا «هم» نیز چیزی را از شما پنهان نكند.

اعتراف به خیانت خفیف

همین جا باید یك اعتراف هم بكنم. اصلا نمی دانم چرا هر بار با نوشتن این مطالب یك ندای درونی به من می گوید «اعتراف تو دلم فراوونه، كجا بریزم» بعد جواب می دهم «همین جا، همین جا». اعتراف می كنم كه در تمام این سال ها به همسرم دروغ گفتم. همیشه به او می گفتم كه خواننده محبوبم مدوناست، اما طرفدار «كایلی مینوگ» بودم. همین می شد كه مدونا توی خانه ممنوع بود اما همسر جان روی مینوگ حساسیتی نداشت و با خیال راحت می شد به موسیقی او گوش كرد.

چگونه کیس مناسب ازدواج پیدا کنیم +تصاویر

بیخودی راه دور نرویم

پدر همسر جان حق داشت. از آن سال به بعد خیلی ها را دیدم كه یك مدت با هم نامزد بودند و معامله شان نشد و نامزدی را به هم زدند. خیلی ها هم نامزد بودند آنها را رد صلاحیت كرد كه البته این موضوع ربطی به بحث ما ندارد اما نامزدی ریسك بالایی دارد. احتمالش خیلی زیاد است كه یك نامزدی به هم بخورد. اصلا چرا راه دور برویم و بیخودی بنزین بسوزانیم؟

همین همسایه دوران بچگی خود ما، سه سال با یكی از دخترعمه هایش نامزد بود و روی دختر مردم اسم گذاشته بود (اسمش را گذاشته بود عمه قزی، دور كلاش قرمزی)، آخرش سر جهیزیه با هم به هم زدند. اصلا نامزدی هرچه كوتاه تر باشد، اول زندگی شیرین تر می شود و طرفین چیزهای بیشتری از همدیگر كشف و خنثی (!) می كنند.

خوشگذرانی در قرار آزمایشگاه

خلاصه، داشتم می گفتم. قرار اول و دوم را كه گفتم، اما قرار سوم ما توی آرایشگاه بود؛ یعنی نزدیك عصر شب عروسی رفتم آرایشگاه دنبال عروس. سخت گیری های آقای پدرزن باعث شده بود ما كه دو ماه قبل از عروسی عقد كرده بودیم، فقط دو بار موفق به دیدن همدیگر شویم. چرا چرا، یك بار هم رفتیم آزمایش كه چون برادرزن آینده همراه مان بود، تا یكی، دو ساعت از ترس و استرس «آزمایش بند» شده بودم. آن محدودیت های شدید و دست وپاگیر در دوران نامزدی باعث شد تا بعد از ازدواج از لج بقیه هی با هم قرار بگذاریم و به پدر همسرجان هم نگوییم كه كی داریم می ریم كجا!

منبع: مجله زندگی ایده آل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه